2018 Schedule

Varsity

Date Location/Opponents Time Bus
8/28 Olathe North Triangular vs. Washburn Rural and SMW 5:00pm
8/30 St. Theresa’s Dual vs. St. Theresa’s Academy 6:00pm TBA
9/4 *Shawnee Mission North Triangular vs. SMN and Lawrence Free State 6:00pm TBA
9/6 Olathe North Dual vs. BVNW  6:00pm
9/11 *Olathe North Triangular vs. SMNW and SMS 5:00pm
9/13 *Shawnee Mission West Dual vs. SMW 6:00pm TBA
9/18 *Olathe East Triangular vs. OE and OS 5:00pm
9/22 Louisburg Tournament vs. TBA 8:00am TBA
9/25 *Olathe North Triangular vs. Lawrence and ONW 5:00pm
9/27 Olathe North Dual vs. BVN 6:00pm
9/29 Shawnee Mission Northwest Tournament vs. TBA 8:00am TBA
10/2 *Gardner Edgerton Dual vs. GE 6:00pm TBA
10/4 *Olathe North Dual vs. OW 6:00pm
10/8 Dig Pink @ Olathe East vs. ONW 6:00pm
10/9 *Shawnee Mission East Dual vs. SME 6:00pm TBA
10/11 Olathe North Dual vs. Louisburg (Senior Night) 6:00pm
10/13 Olathe Northwest Tournament vs. TBA 8:00am
10/16 Lansing Triangular vs. Lansing and BVW 5:00pm TBA
10/20 Substate @ TBA vs. TBA TBA TBA

Junior Varsity

Date Location/Opponents Time Bus
8/28 Olathe North Triangular vs. Washburn Rural and SMW 5:00pm
8/30 St. Theresa’s Dual vs. St. Theresa’s Academy 5:00pm TBA
9/4 *Shawnee Mission North Triangular vs. SMN and Lawrence Free State 6:00pm TBA
9/6 Olathe North Triangular vs. BVNW and St. Theresa’s Academy 5:00pm
9/8 Olathe East Tournament vs. TBA 8:00am
9/11 *Olathe North Triangular vs. SMNW and SMS 5:00pm
9/13 *Shawnee Mission West Dual vs. SMW 5:00pm TBA
9/15 Lawrence Tournament vs. TBA 8:00am
9/18 *Olathe East Triangular vs. OE and OS 5:00pm
9/25 *Olathe North Triangular vs. Lawrence and ONW 5:00pm
9/27 Olathe North Dual vs. BVN 5:00pm
10/2 *Gardner Edgerton Dual vs. GE 5:00pm TBA
10/4 *Olathe North Dual vs. OW 5:00pm
10/6 *Sunflower League Tournament @ Olathe East vs. TBA 8:00am
10/8 Dig Pink @ Olathe East vs. ONW 7:00pm
10/9 *Shawnee Mission East Dual vs. SME 5:00pm TBA
10/11 Olathe North Dual vs. Louisburg (Senior Night) 5:00pm
10/16 Lansing Triangular vs. Lansing and BVW 5:00pm TBA

 Sophomore

Date Location/Opponents Time Bus
8/28 Olathe North Dual vs. SMS 6:30pm
8/30 Blue Valley North Quad vs. BVN, OS, and Mill Valley 5:00pm TBA
9/5 *Shawnee Mission North Triangular vs. SMS and Lawrence Free State 6:00pm TBA
9/6 Blue Valley Northwest Triangular vs. BVNW and St. Theresa’s Academy 6:00pm TBA
9/10 *Olathe North Triangular vs. SMNW and SMS 5:30pm
9/13 *Shawnee Mission West Dual v. SMW 6:00pm TBA
9/15 Olathe East Tournament vs. TBA 8:00am
9/17 *Olathe East Triangular vs. OE and OS 5:30pm
9/22 Olathe Northwest Tournament vs. TBA 8:00am
9/24 *Olathe North Triangular vs. Lawrence and ONW 5:30pm
10/2 *Gardner Edgerton Dual vs. GE 6:00pm TBA
10/4 *Olathe North Dual vs. OW 6:00pm
10/6 *Sunflower League Tournament @ OS vs. TBA 8:00am
10/9 *Shawnee Mission East Dual vs. SME 6:00pm TBA

 Freshman A & B

Date Location/Opponents Time Bus
8/28 Olathe North Dual vs. SMS (A) 5:30pm  —
9/5 *Shawnee Mission North Triangular vs. SMN and Lawrence Free State (A) 6:30pm TBA
9/8 Blue Valley West Tournament vs. TBA (B) 8:00am TBA
9/10 *Olathe North Triangular vs. SMNW and SMS (A) 5:30pm
9/12 Olathe West Quad vs. OW, OS, and OE (B) 5:30pm
9/13 *Shawnee Mission West Dual vs. SMW (A) 5:00pm TBA
9/17 *Olathe East Triangular vs. OE and OS (A) 5:30pm
9/19 Olathe North Quad vs. OW, OE, and OS (B) 5:30pm
9/24 *Olathe North Triangular vs. Lawrence and ONW (A) 5:30pm
9/26 Olathe South Quad vs. OS, OE, and OW (B) 5:30pm
9/27 St. Theresa’s Academy Quad vs. STA, BVN and BVNW (A) 5:30pm TBA
9/29 Shawnee Mission South Tournament vs. TBA (A) 8:00am TBA
10/2 *Gardner Edgerton Dual vs. GE (A) 5:00pm TBA
10/3 Olathe East Quad vs. OS, OE, and ONW (B) 5:30pm
10/4 *Olathe North Dual vs. OW (A) 5:00pm
10/6 *Sunflower League Tournament @ Lawrence Free State vs. TBA (A) 8:00am TBA
10/9 *Shawnee Mission East Dual vs. SME (A) 5:00pm TBA

 *-Denotes Sunflower League matches